До 90-річчя видатного науковця й лісового селекціонера Ігоря Миколайовича Патлая

Image: 

 

Ігор Миколайович Патлай народився 27 червня 1935 року в м. Охтирка Сумської області в родині лісівників. Мати й батько, дід і навіть його прадід присвятили життя лісовій справі, залишивши майбутнім поколінням українців тисячі гектарів рукотворних лісів, у тому числі й на сипучих перевійних пісках так званої «Охтирської Сахари».

У 1957 році, здобувши лісівничу освіту в Українській сільськогосподарській академії, Ігор Миколайович розпочав трудовий шлях помічником таксатора Харківської лiсовпорядної експедиції. Після переведення на посаду молодшого наукового співробітника Краснотростянецької лісової дослідної станції, де була велика кількість різновікових наукових об’єктів, він обрав лісову селекцію як свій пріоритетний науковий напрям й розпочав глибокі фундаментальні дослідження географічних культур лісових деревних порід. За результатами проведених робіт у грудні 1965 року І. М. Патлай захистив кандидатську дисертацію на тему: «Вплив географічного походження насіння на ріст та стійкість сосни в культурах північної лівобережної частини УРСР».

З 1973 року Ігор Миколайович Патлай обіймає посаду старшого наукового співробітника в лабораторії селекції УкрНДІЛГА та продовжує вивчення географічної мінливості лісових деревних рослин на наукових об`єктах у різних зонах України. За результатами проведених досліджень І. М. Патлаєм було розроблене перше в України лісонасіннєве районування та в 1991 році захищено докторську дисертацію на тему «Селекційно-екологічні основи насінництва й вирощування високопродуктивних культур сосни звичайної, дуба звичайного та ясена звичайного в рівнинній частині Української РСР».

У 1983 році Ігор Миколайович був призначений завідувачем сектору, а в 1986 році – завідувачем лабораторії селекції, насінництва та інтродукції УкрНДІЛГА. Під його керівництвом створено близько 200 га дослідних культур і плантацій, організовано первинне сортовипробування та розроблено наукові засади сортового насінництва головних лісотвірних порід, викладені в довгостроковій Програмі сортоведення та сортовивчення в Україні. З 1994 року І. М. Патлай очолював Експертну раду з соротовипробування лісових порід. У співавторстві із П. І. Молотковим склав «Методику сортовипробування лісових деревних порід». Майже два десятки сортів лісових порід, відібраних під його керівництвом та за його участі, було включено до Державного Реєстру сортів України, ще на декілька десятків подано конкурсне сортовипробування.

Іншим, не менш важливим, напрямом діяльності Ігоря Миколайовича були питання інтродукції лісових деревних рослин. За результатами досліджень насаджень з участю інтродукованих видів у лісових, дослідних культурах і дендропарках під його керівництвом було розроблено довгострокову Програму інтродукції лісових порід на території України.

У лютому 1990 року Патлай Ігор Миколайович був обраний колективом інституту на посаду директора УкрНДІЛГА, а в березні того ж року призначений Генеральним директором об’єднання УкрНВО «Ліс». У складні часи зміни державного устрою він, попри всі труднощі, розвивав дослідну мережу Інституту, здійснював пошук актуальних наукових напрямів і вирішував кадрові проблеми, зберігаючи високий науковий потенціал УкрНДІЛГА.

  

 

 

Ігор Миколайович був членом Науково-технічної ради при Міністерстві лісового господарства України; головою спеціалізованої вченої ради УкрНДІЛГА та членом трьох інших спеціалізованих вчених рад; відповідальним редактором збірника «Лісівництво і агролісомеліорація»; постійним членом групи IUFRO з селекції та генетики сосни звичайної; членом відділень рослинництва, агроекології й природокористування Аграрної академії наук України; експертом Експертної ради Мінчорнобиля України; дійсним членом Лісівничої академії наук України. Результати наукових досліджень І. М. Патлая знайшли відображення у понад 230 наукових роботах.

І.М. Патлай проводив активну роботу з підготовки спеціалістів лісової галузі, викладав у різних закладах вищої освіти Харкова, був професором кафедри ботаніки Харківського державного педагогічного університету. Під його керівництвом було захищено 4 кандидатські дисертації. До останніх своїх днів він активно продовжував науково-педагогічну, адміністративну та організаторську діяльність, а учні та послідовники Ігоря Миколайовича і нині працюють науковими співробітниками, викладачами, а також на керівних посадах у лісогосподарських підприємствах.

 

Колеги й учні Ігоря Миколайовича віддають данину поваги вченому-лісівнику й бережуть світлі спогади про нього як про приклад самовідданого служіння вітчизняній науці, про видатного селекціонера, досвідченого наставника, добру, чуйну людину та друга. І на довгу пам’ять майбутнім поколінням по всій Україні шумлять могутні ліси, створені за участю професора І.М. Патлая.

 

Колектив УкрНДІЛГА