Уряд зобов’язав 100% лісокористувачів здійснювати фотофіксацію завантаженої деревини

 

Фотофіксація деревини при транспортуванні тепер обов’язкова для всіх лісокористувачів: на сьогоднішньому засіданні Кабінет Міністрів України ухвалив відповідну Постанову.

Ці зміни дуже важливі, адже вони є дієвим інструментом протидії незаконним рубкам та сірому ринку деревини, а також є продовженням процесу цифровізації лісової галузі.

Сім місяців тому ми запровадили пілотний проєкт з впровадження фотофіксації кожної партії деревини у філіях ДП "Ліси України". До кожної ТТН додавалися фото завантажених на автомобіль колод. Позитивні результати експерименту тепер поширюємо на лісокоритсувачів усіх форм власності.

До сьогодні не вистачало нормативно-правової бази, яка б зобов’язала усіх лісокористувачів впровадити цей додатковий спосіб контролю. Тепер - для усіх лісокористувачів і власників лісів ще одна можливість для фальсифікацій - в минулому.

Нагадаємо, як це працює.

Раніше недоброчесні працівники підприємств могли перебити бирки та вивезти за однією ТТН декілька партій деревини. Виявити підміну при перевірці автомобіля на дорозі досить складно, бо формально у водія всі документи в наявності.

Тепер завантажена на лісовози деревина фотографується з чотирьох ракурсів, після чого файли з фотографіями завантажуються в систему ЕОД. Лише після цього відбувається оформлення ТТН.

Малюнок складеної деревини є унікальним, продублювати його неможливо. Відповідно, ТТН другий раз не використаєш. Це забезпечує додатковий механізм контролю за перевезенням деревини для правоохоронних органів та громадськості, адже зробити фото та перевірити інформацію у системі можна навіть не виходячи з авто.

Впровадження цих механізмів відбувається в рамках стратегії цифровізації галузі, розробленої за підтримки та сприяння Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.

Інформація про ТТН є відкритою. Будь-хто може знайти конкретну накладну на сайті ДП «ЛІАЦ» за номером документу або номером автомобіля, перейшовши за посиланням https://open.ukrforest.com/.