Дослідження лісових культур головних лісотвірних порід, створених різними методами та видами садивного матеріалу

У межах тематичного плану УкрНДІЛГА науковцями відділу лісовідновлення та захисного лісорозведення (Румянцевим М.Г. і Тарнопільським П.Б.) і ДП «Вінницька ЛНДС» (Єлісавенком Ю.А. Середюком В.М., Яковенком В.М.) у вересні було здійснено обстеження та обміри культур головних лісотвірних порід. Дослідження проводилися у лісових культурах 1-10-річного віку, створених різними методами та видами садивного матеріалу, в лісовому фонді ДП «Вінницька ЛНДС» та філії «Вінницьке ЛГ» ДП «Ліси України».

Так, у Медвідському лісництві філії «Вінницьке ЛГ» ДП «Ліси України» проведено обміри на 8 ділянках 1-річних лісових культур дуба звичайного, сосни звичайної, модрини європейської, ялини європейської та кедра ліванського, а також 10-річних культур дугласії, створених сіянцями із закритою (вирощені у пластикових касетах) та відкритою кореневими системами.

 

 

Однорічні культури дуба звичайного, створені сіянцями із закритою кореневою системою, вирощеними в пластикових касетах (Медвідське лісництво, квартал 99, виділ 12)

 

 

 

 

Однорічні культури сосни звичайної, створені сіянцями із закритою кореневою системою, вирощеними в пластикових касетах (Медвідське лісництво, квартал 111, виділ 3)

 

 

 

 

Однорічні культури модрини європейської, створені сіянцями із закритою кореневою системою, вирощеними в пластикових касетах (Медвідське лісництво, квартал 113, виділ 8.1)

 

 

 

 

Культури дугласії віком 10 років, створені сіянцями із закритою кореневою системою, вирощеними в контейнерах з поліетилену, та природне поновлення дуба, що зявилося в міжряддях (Медвідське лісництво, квартал 111, виділ 6)

 

 

У Вінницькому лісництві філії «Вінницьке ЛГ» проведено обміри на двох ділянках 4-річних лісових культур дуба звичайного та модрини європейської, створених сіянцями із закритою (вирощені у пінополістирольних касетах) та відкритою кореневими системами.

 

 

 

 

Культури дуба звичайного віком 4 роки, створені сіянцями із закритою кореневою системою, вирощеними в пінополістирольних касетах (Вінницьке лісництво, квартал 29, виділ 11.1)

 

 

У Турбівському лісництві ДП «Вінницька ЛНДС» проведено обміри на 9 ділянках 1–3-річних лісових культур дуба звичайного, створених садінням сіянців із закритою (вирощені у пінополістирольних касетах) та відкритою кореневими системами, а також висіванням жолудів.

 

 

 

 

Дворічні культури дуба звичайного, створені сіянцями із закритою кореневою системою, вирощеними в контейнерах з агроволокна (Турбівське лісництво, квартал 48, виділ 3.4)

 

 

Проведені науково-дослідні роботи (НДР) є складовою бюджетної теми № 11 «Дослідити ріст і розвиток лісових культур, створених садивним матеріалом із закритою кореневою системою, та розробити рекомендації щодо удосконалення технології їх створення» (№ Держреєстрації 0120U101897), замовником якої є Держлісагентство України.

Екземпляри із закритою кореневою системою всіх головних лісотвірних порід у складі обстежених культур характеризуються кращою приживлюваністю (92–96 %) і вищими таксаційними показниками (висотою та діаметром кореневої шийки) порівняно із рослинами з відкритою кореневою системою і висіванням жолудів. Перевищення за висотою та діаметром кореневої шийки становить 5–18 % залежно від породи. Найбільше перевищення показників відмічено в культурах дуба, найменше – в культурах сосни. Відпад був пов’язаний, в першу чергу, з потравою їх дикими ратичними тваринами.

Також у Вінницькому лісництві філії «Вінницьке ЛГ» ДП «Ліси України» було проведено обміри дуба звичайного на 3 пробних площах, закладених у дубових 18-річних молодняках, створених сіянцями із відкритою кореневою системою з різною шириною міжрядь – 2, 3 і 4 м (крок у ряду для всіх варіантів становить 0,7 м), після проведення в них прочищення.

 

Штучні дубові молодняки віком 18 років, створені сіянцями з відкритою кореневою системою з шириною міжрядь – 4 м і кроком у ряду – 0,7 м (Вінницьке лісництво, квартал 35, виділ 7)

Установлено, що вищими таксаційними показниками (висотою та діаметром на висоті 1,3 м) і кращою якістю стовбурів характеризувався дуб у культурах, створених з шириною міжрядь 4 м, порівняно з молодняками з шириною міжрядь 2 і 3 м.

Науково-дослідні роботи проведено з метою удосконалення рекомендацій щодо технології вирощування лісових культур із використанням садивного матеріалу із закритою кореневою системою. Науковці вдячні працівникам Медвідського лісництва, а також керівництву ДП «Вінницька ЛНДС» за допомогу в організації та проведенні робіт.

Науковці відділу лісовідновлення

та захисного лісорозведення УкрНДІЛГА

 

та ДП «Вінницька ЛНДС»

Фото надано науковцями відділу лісовідновлення та захисного лісорозведення УкрНДІЛГА